Wynagrodzenie dla pracowników z Ukrainy pracujących na terenie Polski

Od kilku lat w Polsce obserwuję się napływ ludzi z Ukrainy. Obywatele naszego wschodniego sąsiada przyjeżdżają do kraju nad Wisłą nie tylko w celach turystycznych, niekiedy aby zdobyć wykształcenie (coraz więcej Ukraińców studiuje na polskich uczelniach), a przede wszystkim, aby podjąć pracę z nadzieją na wysokie zarobki. Obecnie płaca minimalna na Ukrainie wynosi w przeliczeniu na złotówki niecałe 500 zł, m.in. z tego powodu Ukraińcy podejmują zatrudnienie w naszym kraju.


Pracownicy pochodzący zza wschodniej granicy muszą być wynagradzani za pracę tak samo jak pracujący na tych samych stanowiskach Polacy. W roku 2019 r. płaca minimalna dla osób zatrudnionych na terenie Polski na pełnym estecie (tj. 8 godz. przez 5 dni w tygodniu) wynosi 2250 zł brutto (ok. 1634 zł netto). W przypadku umowy zlecenia i wynagrodzenia płaconego za przepracowaną godzinę stawka minimalna to 14,70 zł brutto. Oczywiście nie oznacza to, że tylko tyle można zarobić na polskim rynku pracy. Według badań przeprowadzonych przez Personal Service „Barometr Imigracji Zarobkowej – II półrocze 2018" aż45 proc. Ukraińców pracujących w Polsce dostaje wynagrodzenie w kwocie ponad 3 tys. zł miesięcznie, a prawie 76 proc. – ponad 2,5 tys. zł. Warto zaznaczyć, iż pracownicy z Ukrainy to osoby pracowite, zatem ich dzień pracy nie kończy się na 8 godzinach dziennie, chętnie kontynuują pracę po godzinach w dni powszednie oraz pracują w soboty, niekiedy jeśli jest taka potrzeba także w niedziele (nadgodziny i praca w soboty i święta jest dodatkowo płatna).


Zperspektywy większości pracodawców pracownicy z Ukrainy wcale nie są tańsi. W większości firm godzinowa stawka dla obywatela zza wschodniej granicy jest wyższa niż stawka minimalna, czyli 14,70 zł brutto., a wielu pracodawców płaci ponad 20 zł brutto za godzinę. Wysokość wynagrodzenia zależy rzecz jasna od kwalifikacji pracownika, jego doświadczenia, sumienności oraz rodzaju wykonywanej pracy.


Przedstawiciele polskich firm zaznaczają, że główną przyczyną zatrudniania cudzoziemców są wolne stanowiska pracy, trudne do obsadzenia. Często po prostu wśródPolaków brakuje ludzi o wymaganych specjalizacjach i umiejętnościach, albo nikt nie jest daną pracą zainteresowany.

  • Poland: Ul. Piłsudskiego 2, 2 , 37-200 Przeworsk +48661314054
  • Ukraine: Lviv, Horodotska 197/25 +38-096-95-99-860 Viber
  • infojobsua@gmail.com