Робота в Європі:З якими проблемами стикаються українські трудові мігранти
Всі інтернет видання і газети в 2020 році насичені оголошеннями з вакансіями де зарплати високі(тобто можуть бути завишені). Як швидко працевлаштуватись в Європі і без проблем?
Проблема трудової міграції з України нікуди не зникла, а надалі залишається такою ж гострою та невирішеною як і раніше. Українці охоче роблять вибір на користь працевлаштування за кордоном, здебільшого працюючи не за фахом, обіймаючи робочі спеціальності, проте вагомим чинником тут виступають не стільки умови праці та сфера діяльності, скільки достойна зарплатня. Хоча й президент України Володимир Зеленський нещодавно анонсував реалізацію програми «Повертайся і залишайся», проте поки що це жодним чином не вплинуло на зменшення відтоку робочих кадрів з країни, але глибоко сподіваємося, що із запуском законопроекту, цей процес якщо й не припиниться, то принаймні сповільниться, наші співвітчизники повертатимуться на батьківщину і будуватимуть своє майбутнє тут.
Проте сьогодні маємо те, що маємо: громадяни України масово виїжджають на заробітки в сусідню Польщу, Литву, Чехію та інші країни, привабливі умови працевлаштування пропонують і в Німеччині. Найпопулярніші способи вирушити на роботу в іноземну країну- це відправитись за посередництвом і з допомогою компанії, що займається підбором кадрів для працевлаштування за кордоном, або ж самотужки вирушити до країни, як турист і вже безпосередньо на місці зайнятися пошуком вакансії. Хоча останній спосіб є нелегальним, а тому й ризикованим та небезпечним . Вагомі переваги першого варіант в тому, що ви заздалегідь знаєте, що вас чекає, цілеспрямовано їдете в іншу державу. Вам не доведеться витрачати час на пошук робочого місця, перейматися різними бюрократичними та організаційними формальностями тощо, адже в цьому вам допомагає компанія, працівники якої ґрунтовно вас проінформують стосовно різних нюансів та зможуть дати чітку відповідь на ваші запитання. Також великим плюсом є те, що фірма надає підтримку заробітчанам навіть після працевлаштування і в разі необхідності допоможе у вирішенні та розв‘язанні можливих проблем. Не менш важливо те, що подібні агенції отримують прибуток не із кишені працівника, зарплата їхня надходить у вигляді відсотків із місячної платні конкретного робітника, і виплачує її сам роботодавець.
Практика співпраці із компаніями-посередниками є досить популярною в країнах Європейського Союзу, тож не вагайтеся, а неодмінно звертайтеся по допомогу до таких фірм. Проте будьте пильними, серед агенцій нерідко можна натрапити на шахраїв і втратити чималу суму грошей. Обирайте перевіреного посередника, в якому зможете бути впевнені.
Робота в ПольщіІнший варіант працевлаштування- вирушити самостійно в іноземну країну й по приїзду не знайомитися із її визначними місцями, культурою, пам’ятками і тому подібне, а зайнятися пошуком роботи. Ця схема хоч і не є легальною, проте немала частка тих заробітчан, котрі знаходять вакансію саме таким чином. Перевагою такого варіанту є те, що потенційний працівник зможе побачити реальні умови праці перш, ніж працевлаштуватися, проте мінусів і ризиків значно більше: по-перше, зважаючи на те, що це незаконний спосіб, робітник може легко натрапити на недобросовісного роботодавця, який може не дотриматися своїх обіцянок щодо зарплатні чи різних нюансів працевлаштування, проте сам працівник нічого не зможе вдіяти в такій ситуації, не матиме можливості довести власну правоту через звернення до правоохоронних органів, адже фактично є нелегалом.
Деякі недоліки є й у варіанті із співпрацею з компаніями-посередниками. Наприклад бувають випадки, коли реальні умови праці, розмір зарплатні, посадові обов’язки не відповідають тим, які обіцяє фірма, або ж після того, як агенція відправляє трудових мігрантів за кордон, менеджери фірми перестають підтримувати комунікацію із заробітчанами, навіть у випадку виникнення різних проблемних моментів не надають жодної підтримки. Для тих, хто не бажає ризикувати і готовий вирушати на заробітки по трудовій візі необхідно знати, що у випадку, якщо працівник має намір змінити роботодавця, то він повинен заздалегідь повідомити його та деякі законодавчі органи про це, адже, якщо в процесі перевірки конкретного підприємства виявиться, що формально робітник повинен працювати на одного роботодавця, а фактично працює на іншого, йому загрожує штраф та депортація з країни.
Робота в ЧехіїДля тих, хто збирається на заробітки в Чехію корисно також знати, що в цій країні досить непросто змінити робоче місце, це можливо зробити тим особам, які їдуть по довгостроковій візі і за тієї умови, що працівник повинен спершу відпрацювати шість місяців в одного роботодавця, і вже тільки після того він може претендувати на те, щоб змінити місце праці. Звичайно це не стосується тих випадків, коли начальник порушує права найманого робітника, тоді дозволяється законодавством змінити роботу швидше вказаного терміну.
Сьогодні, крім незмінної вже багато років Польщі наші співвітчизники вирушають у пошуку підходящої вакансії до Литви. В країні спостерігається попит на спеціалістів у сфері будівництва, деревообробної промисловості, робітників на швейні фабрики та покоївок у готелі. Загалом працевлаштуватися в цій країні українцям неважко, умови максимально спрощені, проте є й інша сторона медалі- низькі соціальні гарантії, тож важливо бути готовим до цього. Із чим можуть стикнутися потенційні працівники, збираючись на заробітки, та про що важливо знати? По-перше, знову наголошуємо на тому, що необхідно серйозно й відповідально віднестися до вибору компанії, що займається оформленням трудової візи, адже майже всі вони працюють по передоплаті. Тобто спершу клієнт оплачує послугу, а вже потім фірма починає клопотатися про запрошення та візу. Не сплачуйте кошти, якщо ви не впевнені в агенції, обирайте перевірену особисто чи вашими знайомими компанію, яка має гарну репутацію та схвальні відгуки клієнтів.
Чимало мігрантів співпрацюють із тими посередниками, що працюють не в Україні, а в тій державі, в якій і збирається працевлаштовуватися особа. Тому, аби уникнути різних можливих неприємностей та розбіжностей між обіцяними умовами та реальними, щоб впевнитися у прозорості фірми, що допомагає із пошуком вакансії, краще скористатися безвізовим режимом і вирушити на кілька днів за кордон, щоб мати змогу особисто завітати в офіс цієї компанії, запевнитись у її легальній діяльності. Не варто нехтувати заробітчанам й соціальними гарантіями. Медичне страхування, чітко вказані робочі години, інформація стосовно матеріальних компенсацій та додаткових виплат за понаднормові години, премій, умов проживання- це те, що надає впевненості робітнику і в обраній вакансії і в тому, що він не помилився із вибором компанії-посередника.
Мабуть головне і першочергове питання, яке постає перед людиною, котра прийняла рішення про працевлаштування за кордоном полягає в тому, яку ж країну варто обрати для трудової міграції? Українці вирушають всюди, де добре платять та нема проблем із працевлаштуванням, тому чи не найбільша частка наших громадян у Польщі. Виїхати на роботу до Польщі неважко, проте останнім часом через збільшення нелегалів, в країні посилилися перевірки з метою виявлення незаконно працюючих, тому загалом дещо складніше отримати роботу саме нелегалам. Жорсткий контроль за тими особами, які намагаються працевлаштуватися всупереч положенням закону також і в Чехії, де так само багато робочих місць займають українці. Хорошою альтернативою також може бути Німеччина та Литва. Працевлаштування в цих державах обійдеться трохи дорожче, ніж в Польщі, проте ви отримуєте більше соціальних гарантій та можете претендувати на вищу зарплатню.
Агенція праці "Personal Progres" гарантує легальне працевлаштування.Офіси - Польща : Pilsudskiego 2, 2 , 37-200 Przeworsk, Телефон +48661314054. Україна Львів, Городоцька 197/25, Телефон +38-096-95-99-860
