Польща готує сюрприз для українських заробітчан: що важливо знати

Сусідка-Польща потребує робочих рук! Якщо українці вирушають до цієї країни на заробітки, то самі поляки виїжджають до країн Європи у пошуках високооплачуваної роботи, багато з них, зокрема, їдуть до сусідньої Німеччини а також до Франції та Англії. Польський роботодавець пропонує не надто високі заробітні плати, порівняно із іншими європейськими роботодавцями, тож і багато українців, які зараз тимчасово перебувають на заробітках в Польщі, планують шукати роботу в іншій країні, саме через це й може спричинити відчутну нестачу робочих рук. Проте в державі переважають досить позитивні настрої стосовно того, що поляки повернуться, таки, із заробітків у рідну країну і будуть займати робочі місця там.

Наразі, Польща вже почала робити кроки на зустріч іноземним заробітчанам. По-перше, вона змінює умови працевлаштування: трудові мігранти повинні володіти польською мовою і працювати легально та офіційно.

По-друге, польські роботодавці стали відкритими не тільки для українських заробітчан, але й для інших іноземців, а також вперше запрошують до себе на роботу жителів В’єтнаму та Індії. Отже, насамперед, трудовим мігрантам доведеться освоювати ази польської мови.

Станом на сьогодні, саме завдяки іноземним заробітчанам економіка країни тримається на досить непоганому рівні. Проте польський уряд має сподівання та глибокі переконання, що поляки, котрі працюють за кордоном чи живуть за картою поляка, незабаром повернуться і тоді постане нова проблема: як грамотно врегулювати ринок праці, щоб польським громадянам були доступні робочі місця, які зараз займають заробітчани? Тому в державі і пропонується виробити правила поведінки мігрантів, головним мотивом є те, що, якщо трудові мігранти хочуть працевлаштуватися в державі, то вони повинні «стати поляками»: вивчити мову, пізнати культуру і гармонійно вписатися в тутешній побут.

Також, останнім часом, почали посилюватися перевірки, що мають за мету виявлення нелегально працюючих осіб та пропагування ідеї про офіційне працевлаштування. Відтак за минулий рік Держінспекція виявила 18% нелегалів серед усіх працюючих. Нова політика спрямована на підтримку тих людей, котрі приїжджають в Польщу і збираються працювати легально, і на виявлення та тих, хто приїздить у країну, нібито, як турист, а насправді прибуває на заробітки. Українці працюють в сусідній державі переважно різноробочими на складах, фірмах та підприємствах, на зборі урожаю чи будівництві. Проте аби заохотити не тільки українського громадянина приїздити в країну на роботу, польський уряд зробив деякі поправки до «Закону про іноземців»: відтак ті іноземні гості, які закінчили навчання або наукове дослідження в Польщі можуть залишитися цілком легально в державі на 9 місця і протягом цього часу зайнятися пошуком роботи. Самі поляки зайняли дві чіткі позиції: перша- це те, що варто приймати на роботу працівників із сусідніх країн, тих, хто близький їм в культурному та ментальному аспекті, наприклад українців; друга- передбачає, що іноземних робітників треба приймати на роботу не на постійній основі, а на короткий період часу. Зараз також існує думка про те, аби залучати на робочі місця вихідців з Індії, В’єтнаму, Бангладешу, Філіппін. Справа в тому, що коли в Німеччині вступить в дію закон, що стосується спрощення умов щодо працевлаштування громадян тих країн, що не входять до складу Європейського Союзу, Польща зазнає значних трудових втрат. Багато українців планують скористатися цією можливістю та вирушити на заробітки замість Польщі до Німеччини. Тому, аби уникнути великих проблем на ринку праці, поляки починають від тепер співпрацювати та заохочувати заробітчан із Південно-Східної Азії. Тут виникає наступна проблема: якщо українці, прибуваючи в Польщу, здебільшого розуміють, а, інколи, навіть і володіють мовою, а також обидві мови досить подібні між собою і не виникає мовного бар’єру між роботодавцем та найманим працівником, то із вихідцями з Азії доведеться спілкуватися хіба що англійською. Ще однією причиною чому багато українців проміняють робоче місце в Польщі на працевлаштування в Німеччині є те, що громадяни України досі продовжують працювати в сусідній країні не по трудовому договорі, а по цивільно-правовому. Тобто вони не можуть розраховувати навіть на відпустку, часто їм недоплачують за понаднормові години, та не збільшують платню у нічні зміни. Таке ставлення поляків разом із не надто високою зарплатою та не завжди гідними умовами праці і може стати причиною до того, що наші співвітчизники поїдуть на пошуки роботи до Німеччини, а на польському ринку праці буде дефіцит робочих рук.

Робоча віза в Польщу