Kierowca międzynarodowy

Na polskim rynku pracy obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie na kierowców międzynarodowych, co wynika z faktu, iż branża transportowa rozwija się i potrzebni są kolejni wykwalifikowani pracownicy do przewożenia towarów i osób. To odpowiedzialny i niekiedy trudny zawód, za to dobrze płatny i pozwalający na zobaczenie wielu państw europejskich. Polscy pracodawcy niejednokrotnie zatrudniają na tym stanowisku obywateli z Ukrainy.


CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Kierowca międzynarodowy towykwalifikowanypracownik odpowiedzialny za transportowanie towarów lub osób poza granice kraju. Nazwą tą określamy zarówno kierowcówautokarów i autobusów, jak i samochodówdostawczych i ciężarówek. Praca w tym zawodzie wiąże się przede wszystkim z nienormowanym czasem pracy, przebywaniem za kierownicą nawet kilkanaście godzin dziennie czy spaniem w autobusie, autokarze lub w specjalnie przystosowanej kabinie samochodu ciężarowego (ze względu na zmiany w przepisach pracodawcy coraz częściej jeśli to możliwe wynajmują dla swoich pracowników pokoje hotelowe). Najważniejszą bolączką dla kierowców jest niewątpliwie rozłąka z rodziną i krajem, pracodawcy oferują najczęściej możliwość 7 dni przerwy w pracy po przepracowaniu trzech tygodni, co umożliwia powrót do domu i najbliższych.

WYMAGANIA

Zarówno przed Polkami jak i Ukraińcami zainteresowanymi podjęciem pracyna stanowisku kierowcy międzynarodowego nie stawia się zwykle sztywnych wymogów związanych z posiadanym wykształceniem. Mało istotne jest czy ktoś posiada wykształcenie podstawowe, średnie czy wyższe. Dla polskich pracodawców ważne sądoświadczenie posiadane przez potencjalnego pracownika, przekładane na ilość czasu spędzonego za kierownicą określonego rodzaju pojazdu. Najważniejszym wymogiem rzecz jasna jest posiadanie ważnego prawo jazdy określonej kategorii, oraz dodatkowych uprawnień jeśli charakter powierzonejpracy tego wymaga. Z powodu, iż polskie firmy zatrudniają coraz więcej Ukraińców i posiadają już pracowników mogących służyć za tłumacza znajomość języka polskiego nie zawsze jest wymagana, Niekiedy jednak wymaga się od kandydata podstaw któregoś z języków obcych, takich jak angielskiego czy niemieckiego.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia na stanowisku kierowcy międzynarodowego stwarzają przede wszystkim duże firmy transportowe o zasięgu międzynarodowym. Obywatele z Ukrainy pracę w tym zawodzie odnaleźć mogą dzięki agencji zatrudnienie w tym także Agencji Pracy Personal Progres sp. z o.o. w Przeworsku (ul. Piłsudskiego 2).

ZAROBKI

Wynagrodzenie kierowcy międzynarodowego to od 4000 zł do 10 000 zł brutto miesięcznie, w zależności od posiadanych uprawnień, doświadczenia, charakteru czy częstotliwości podejmowanych zleceń.

  • Poland: Ul. Piłsudskiego 2, 2 , 37-200 Przeworsk +48661314054
  • Ukraine: Lviv, Horodotska 197/25 +38-096-95-99-860 Viber
  • infojobsua@gmail.com